Print Friendly, PDF & Email

e-konferans Organizasyonu Özel Bağlantı

OKULUNUZLA TEK BAĞLANTI İÇİN ÜTFEN AŞAĞIDAKİ HER MADDEYİ DİKKATLİCE OKUYUNUZ! BUGÜNE KADAR YÜZLERCE E-KONFERANS YAPTIM VE HER BİR MADDE SIK SORULAN SORU VEYA ÖNCEDEN YAŞANAN BİR SORUN VS. SONUCU DENEYİM NETİCESİYLE YAZILDI. AŞAĞIDAKİ NOTLARI UYGULARSANIZ HİÇBİR SORUN ÇIKMADAN EN GÜZEL ŞEKİLDE E-KONFERANSIMIZI GERÇEKLEŞTİRİZ, ÖĞRENCİLER VERİM ALIR VE HEPİMİZ MUTLU OLURUZ.

Konu: “Derin Uzay Misyonlarıyla Bilim”.

 • Sunum ismini yıllardır aynı kullanıyorum ama yeni araçlar fırlatıldıkça sürekli güncelliyorum. Yani geçen sene okulunuza e-konferans yaptıysam bu sene de aynı şeyleri anlatacağım anlamına gelmiyor, yeni öğrencilerinizle yeniden yapılabilir.
 • E-konferans, 45-60 dakika sunum ve sonrasında 20-30 dk soru-cevap ile devam edecektir.
 • Duyuru afişi hazırlamak için buradaki eski afişlerden ilham alabilirsiniz. Genel kural olarak mavi NASA logosu kullanmayınız, onun yerine sadece yazıyla “Dr Umut Yıldız, NASA/JPL-Caltech” yazabilirsiniz. Posterde özellikle “e-konferans” olduğunu belirtiniz, yoksa “hocam Türkiye’ye mi geldiniz” diye mesajlar alıyorum 🙂 Posterde fotoğrafımı kullanmak isterseniz, bunlardan birini kullanabilirsiniz. Resim1 Resim2 Resim3
 • Poster hazırlamak için PicMonkey veya Canva isimli websitesi ya da telefon uygulaması kullanabilirsiniz. Bu programlar ücretli olsa da, posterinizi hazırladıktan sonra ekran görüntüsü (screenshot) yaparak ücretsiz bir şekilde posterinizi kaydedebilirsiniz.
 • Posterinizi hazırladıktan sonra bana gönderirseniz websitemdeki sizin e-konferansınızın olduğu günün sayfasına eklerim.

GOOGLE MEET

 • Bu linke tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek, bunu görüyorsanız bir problem yok demektir. Size kamera ve mikrofon yetkisi sorabilir, “Allow” ya da “Kabul Et” tuşuna basınız. Sonra sizin isminizi isteyecek (What is your name?), lütfen kendi adınızı değil, bağlanan okulunuzun ismini ve şehrinizi (Güneş Lisesi, Ankara) yazınız (aşağıdaki resimde görüldüğü gibi).
 • Eğer Gmailiniz açıksa, yukarıdaki adımda isim sormuyor ve sizin kendi gmail isminizle giriş yapıyor. Bunun için Gmailinizden çıkış yapmalısınız (resimde görüldüğü gibi sağ üstte SIGN IN/GİRİŞ yazmalı). Siz sisteme girdikten sonra bana girişiniz için uyarı gelecek, ben de size izin vereceğim.
 • Google Meet, ücretsiz olan Google Hangouts’un ücretli versiyonudur. Ücretini ben aylık ödediğim için sizin herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Birçok ücretsiz Google servisi MEB tarafından yasaklı olsa da, Google Meet ile bugüne kadar bir sorun yaşamadık.

TEST

 • Konferans salonunuzda ses ve görüntü testi için Google Hangouts kullanabilirsiniz. Onun için aşağıdaki Google Hangouts test linkini kullanabilirsiniz.
  http://bit.ly/umutekonf
 • MEB bağlantısı kullanıyorsanız, Google Hangouts MEB tarafından yasaklı ise ses ve görüntüyü başka türlü test etmelisiniz. Lütfen DİKKAT, e-konferans günü bu linkten değil, bir önceki maddedeki Google Meet linkinden giriş yapacağız, bu link sadece, size uygun zamanda test yapabilmeniz için!
 • Test için benim olmama gerek yok, test linki ile istediğiniz zaman test yapabilirsiniz. Los Angeles ile Türkiye arasında 10 saat fark olduğundan aynı zamanı tutturup beraber test yapmamız kolay değil, o nedenle ısrar etmeyiniz. 🙂 Kendiniz öncesinde kendi konferans salonunuzda testi yapabilirsiniz. Aynı linke tıklayan en az iki bilgisayar ile birbirinizle konuşabiliyorsanız ve birbirinizi duyabiliyorsanız bir problem yok demektir. Eğer yasaklı iseniz, test için kendi sınırsız cep internetinizden vs. bağlanabilirsiniz ama o zaman da internet hızınızdan emin olunuz.
 • Birkaç gün öncesinde yaptığınız test, son dakikada yaşanabilecek birçok sorunu önceden tespit etmenizi sağlayacağı için ZORUNLUDUR. Test yapılmazsa öğrenciler salona geldiğinde, son dakikada sorun çıkıp bağlantı sorunu yaşanırsa gereksiz yere vakit kaybederiz.

E-KONFERANS GÜNÜ

 • Ben e-konferans günü 15-20 dakika öncesinden sisteme girerim, siz de girerseniz erkenden hızlı bir son test yapmış oluruz.
 • Bana bağlandığınız gün lütfen bilgisayarınızın kamerası sizin öğrencilerinize dönük olsun, böylece ben de öğrencilerinizi görebileyim. Çünkü arada öğrencilere soru soruyorum, ellerini kaldırmalarını istiyorum, böylece etkileşim yapabiliyorum. E-konferans bittikten sonra öğrenciler mikrofona yaklaşıp sorularını sorabilirler.

E-KONFERANSLAR

 • Bugüne kadar neredeyse her okul, öğrencilerini okulun büyük konferans salonuna topladı ve o okuldaki birkaç yüz öğrenciyle aynı anda konuşmuş olduk. Öğrenciler için farklı bir deneyim oluyor. Akıllı tahta ile tek bir sınıfından bağlanmak isteyen okulları kabul etmiyorum. Sırada birçok okul olduğundan onları öncelik yapmak durumundayım.
 • Genelde yetişemeyeceğim derecede yüksek talep olduğundan pek duyurmuyorum ama memnun kaldıysanız, diğer okullardaki öğretmen/müdür arkadaşlarınıza bundan bahsedebilirseniz onların da okullarına bu e-konferansı yapabiliriz.
 • Çoklu bağlantılarda her okuldan en fazla birkaç soru alınabilirken, tek okul bağlantısı olunca öğrencilerden çok sayıda soru alma ve uzunca tartışma imkanı oluyor. Ya da okulun isteğine özel bir konuda konuşabilirim.

Bu arada mail kullanmıyorum, çok hızlı iletişim sağladığından dolayı sadece Instagram veya Twitter DM ile benimle yazışabilirsiniz. Bu linki aldıysanız, katılımınızı kesinleştirdiğinizi varsayıyorum. Eğer bir iptal vs. olursa lütfen anında bana haber veriniz. Öte yandan size DM mesajla teyit verdiysem listedesinizdir, ayrıca resmi bir mail falan göndermiyorum.

Son olarak; bu e-konferansı siz ne kadar ciddiye alırsanız öğrencileriniz de o kadar ciddiye alır. Önceden öğrencilerin hazırlık yapmaları, uzay hakkında okuma yapmaları konferans için merak uyandırıp, e-konferansı gayet verimli bir şekilde geçirmenize ve sonrasında bolca tartışmalar yapmanıza sebep olacaktır. YouTube sayfamda uzayla ilgili birçok videom var, öğrencileriniz onlara da bakabilirler. Özellikle hazırlık yapan okulların öğrenci ve öğretmenlerinden sonrasında çok güzel geri dönüşler alıyorum. Bunu değerlendirmenizi umuyorum.

Teşekkürler, e-konferansta görüşmek üzere.