Print Friendly, PDF & Email

e-konferans Organizasyonu

LÜTFEN AŞAĞIDAKİ HER MADDEYİ DİKKATLİCE OKUYUNUZ! BUGÜNE KADAR YÜZLERCE E-KONFERANS YAPTIM VE HER BİR MADDE SIK SORULAN SORU VEYA ÖNCEDEN YAŞANAN BİR SORUN VS. SONUCU DENEYİM NETİCESİYLE YAZILDI. AŞAĞIDAKİ NOTLARI UYGULARSANIZ HİÇBİR SORUN ÇIKMADAN EN GÜZEL ŞEKİLDE E-KONFERANSIMIZI GERÇEKLEŞTİRİZ, ÖĞRENCİLER VERIM ALIR VE HEPİMİZ MUTLU OLURUZ.

Konu: “Derin Uzay Misyonlarıyla Bilim”.

 • Sunum ismini yıllardır aynı kullanıyorum ama yeni araçlar fırlatıldıkça sürekli güncelliyorum. Yani geçen sene okulunuza e-konferans yaptıysam bu sene de aynı şeyleri anlatacağım anlamına gelmiyor, yeni öğrencilerinizle yeniden yapılabilir.
 • E-konferans, 45-60 dakika sunum ve sonrasında 20-30 dk soru-cevap ile devam edecektir. Sunum sonrasında dileyen okullar kapatır, dileyen olursa da 15-20 dk daha soru-cevaplara devam edebiliriz. E-konferans platformunun bağlantı limitinden dolayı maksimum 23 okul aynı anda bağlanabiliyoruz, böylece tahminen 3000-7000 arası öğrenci katılıp, dinleyebiliyor.
 • Duyuru afişi hazırlamak için buradaki eski afişlerden ilham alabilirsiniz. Genel kural olarak mavi NASA logosu kullanmayınız, onun yerine sadece yazıyla “Dr Umut Yıldız, NASA/JPL-Caltech” yazabilirsiniz. Posterde özellikle “e-konferans” olduğunu belirtiniz, yoksa “hocam Türkiye’ye mi geldiniz” diye mesajlar alıyorum 🙂 Posterde fotoğrafımı kullanmak isterseniz, bunlardan birini kullanabilirsiniz. Resim1 Resim2 Resim3
 • Poster hazırlamak için PicMonkey veya Canva isimli websitesi ya da telefon uygulaması kullanabilirsiniz. Bu programlar ücretli olsa da, posterinizi hazırladıktan sonra ekran görüntüsü (screenshot) yaparak ücretsiz bir şekilde posterinizi kaydedebilirsiniz.
 • Posterinizi hazırladıktan sonra bana gönderirseniz websitemdeki sizin e-konferansınızın olduğu günün sayfasına eklerim.

GOOGLE MEET

 • Bu linke tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir sayfa gelecek, bunu görüyorsanız bir problem yok demektir. Size kamera ve mikrofon yetkisi sorabilir, “Allow” ya da “Kabul Et” tuşuna basınız. Sonra sizin isminizi isteyecek (What is your name?), lütfen kendi adınızı değil, bağlanan okulunuzun ismini ve şehrinizi (Güneş Lisesi, Ankara) yazınız (aşağıdaki resimde görüldüğü gibi).
 • Eğer Gmailiniz açıksa, yukarıdaki adımda isim sormuyor ve sizin kendi gmail isminizle giriş yapıyor. Bunun için Gmailinizden çıkış yapmalısınız (resimde görüldüğü gibi sağ üstte SIGN IN/GİRİŞ yazmalı). Bunun sebebi konuşma sırasında okulların isimlerini söylüyorum, kişi isimleri olunca hangi okul olduğunu bilmediğimden o şehre yada o okulun öğrencilerine selam gönderemiyorum, etkileşim yapamıyorum.
  Siz sisteme girdikten sonra bana girişiniz için uyarı gelecek, ben de size izin vereceğim.
 • Google Meet, ücretsiz olan Google Hangouts’un ücretli versiyonudur. Ücretini ben aylık ödediğim için sizin herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Birçok ücretsiz Google servisi MEB tarafından yasaklı olsa da, Google Meet ile bugüne kadar bir sorun yaşamadık.

TEST

 • Konferans salonunuzda ses ve görüntü testi için Google Hangouts kullanabilirsiniz. Onun için aşağıdaki Google Hangouts test linkini kullanabilirsiniz.
  http://bit.ly/umutekonf
 • Ancak Google Hangouts MEB tarafından yasaklı ise ses ve görüntüyü başka türlü test etmelisiniz. Lütfen DİKKAT, e-konferans günü bu linkten değil, bir önceki maddedeki Google Meet linkinden giriş yapacağız, bu link sadece, size uygun zamanda test yapabilmeniz için!
 • Test için benim olmama gerek yok, test linki ile istediğiniz zaman test yapabilirsiniz. Los Angeles ile Türkiye arasında 10 saat fark olduğundan aynı zamanı tutturup beraber test yapmamız kolay değil, o nedenle ısrar etmeyiniz. 🙂 Kendiniz öncesinde kendi konferans salonunuzda testi yapabilirsiniz. Aynı linke tıklayan en az iki bilgisayar ile birbirinizle konuşabiliyorsanız ve birbirinizi duyabiliyorsanız bir problem yok demektir. Eğer yasaklı iseniz, test için kendi sınırsız cep internetinizden vs. bağlanabilirsiniz ama o zaman da internet hızınızdan emin olunuz.
 • Birkaç gün öncesinde yaptığınız test, son dakikada yaşanabilecek birçok sorunu önceden tespit etmenizi sağlayacağı için ZORUNLUDUR. Test yapılmazsa öğrenciler salona geldiğinde, son dakikada sorun çıkıp bağlantı sorunu yaşanırsa öğrenciler de, ben de üzülürüz. Bunu birkaç kez yaşadık, bir daha yaşamayalım. Eğer test yapmamış olursanız ve e-konferans anında sorun çıkarsa sizin giriş çıkışınız sürekli ekrana mesaj olarak gelip herkese göründüğünden, diğer okulları da rahatsız etmemek için sizin bağlantınızı bloklamak zorunda kalırım. Lütfen bu duruma düşmemek için önceden testinizi yapınız ve çalıştığından emin olunuz.

E-KONFERANS GÜNÜ

 • Ben e-konferans günü 30 dakika öncesinden sisteme girerim, siz de girerseniz erkenden hızlı bir son test yapmış oluruz.
 • Bana bağlandığınız gün lütfen bilgisayarınızın kamerası sizin öğrencilerinize dönük olsun, böylece ben de öğrencilerinizi görebileyim. Çünkü arada öğrencilere soru soruyorum, ellerini kaldırmalarını istiyorum, böylece etkileşim yapabiliyorum.
 • E-konferansa aynı anda bağlanan birçok okul olduğundan tam vaktinde başlıyoruz, o nedenle e-konferans günü 30 dakika erkenden sisteme girip son testimizi beraber yaparsak güzel olur, son dakikada vakit kaybetmemiş olursunuz. Çünkü e-konferansa başladıktan sonra diğer birçok okul beklediğinden bağlantı sorunu olan okul için bekleme yapma şansım olmuyor, konuşma anında bana mesaj atsanız da bu mesajları göremiyorum, çünkü o anda konuşuyorum.
 • Google Meet ile bağlantı sayısı limitli (max 25 bağlantı) olduğu için tek bilgisayarla bağlanmanızı rica ediyorum. Ve bu sayfayı ve bağlantı linkini başka okullar ile paylaşmayınız, çünkü bu sayıya göre okulları listelediğimden haberim olmayan bir okulun bağlanması, planlanan bir okulun bağlantısına engel olacaktır.
 • Sunum sırasında mikrofonunuzu sessize (Mute) almanızı rica ederim, yoksa herkes sizi duyuyor ve buna ortam gürültüsü ekleniyor. İlginç konuşmalara şahit olmuşluğumuz vardır, öğrencilerinizle diyaloğunuzun başka şehirlerdeki 22 okulun öğretmenleri ve öğrencileri tarafından dinlenilmesini istemezsiniz. Açık görürsem ben zaten sizi uyarırım. “Mute” hayat kurtarır 😉
 • E-konferans bittikten sonra okullara sırayla söz hakkı verip soruları alacağım. Söz hakkı verilen okul, mikrofonunu açıp hemen sorusunu sorabilir. Öğrenci(ler) hazırda beklemelidir, bekleme oluşacağı durumda ne yazık ki diğer okulları bekletmemek için, hemen başka bir okulun sorusuna geçiyorum. Kısacası soru anında mikrofon açıldıktan sonra öğrenci hemen sorusunu sorabilir.

E-KONFERANSLAR

 • Bu e-konferanslara yüksek talep olduğundan, her okula senede en fazla bir kez katılım için söz verebiliyorum. O nedenle bağlandığınızda okulunuzdaki en çok öğrenci ile katılım sağlayabilirseniz sevinirim. Bugüne kadar neredeyse her okul, öğrencilerini okulun büyük konferans salonuna topladı ve o okuldaki birkaç yüz öğrenciyle aynı anda konuşmuş olduk. Öğrenciler için farklı bir deneyim oluyor. Akıllı tahta ile tek bir sınıfından bağlanmak isteyen okulları kabul etmiyorum. Sırada birçok okul olduğundan onları öncelik yapmak durumundayım.
 • Genelde yetişemeyeceğim derecede yüksek talep olduğundan pek duyurmuyorum ama memnun kaldıysanız, diğer okullardaki öğretmen/müdür arkadaşlarınıza bundan bahsedebilirseniz onların da okullarına bu e-konferansı yapabiliriz.
 • Bu toplu e-konferansı ücretsiz veriyorum ancak sizden ricam TEMA vakfından adıma birkaç fidan bağışı yapmanız olacaktır, sertifikayi mail ile gönderilen şekliyle tercih edebilirsiniz. ([email protected])
 • Eğer memnun kaldıysanız veya kendi okulunuza tek başına e-konferans yapmak isterseniz ya bana hızlıca Instagram/Twitter DM’den ya da Kirpi Ajans, Ebru Özbilis (Tel: 0532 340 4660, [email protected]) ile iletişime geçebilirsiniz. Çoklu bağlantılarda her okuldan en fazla birkaç soru alınabilirken, tek okul bağlantısı olunca öğrencilerden çok sayıda soru alma ve uzunca tartışma imkanı oluyor. Ya da okulun isteğine özel bir konuda konuşabilirim.

Bu linki aldıysanız, katılımınızı kesinleştirdiğinizi varsayıyorum. Eğer bir iptal vs. olursa lütfen anında bana haber veriniz. Öte yandan size DM mesajla teyit verdiysem listedesinizdir, ayrıca resmi bir mail falan göndermiyorum.

Bu arada mail kullanmıyorum, çok hızlı iletişim sağladığından dolayı sadece Instagram veya Twitter DM ile benimle yazışabilirsiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra lütfen DM’den tavşan yazınız, böylece okuduğunuzdan emin olayım. Bütün organizasyonu kendim yapıyorum, herkesle tek tek yazışıyorum ama e-konferans anında sorun çıkarsa yardımcı olma şansım olmadığı ve yüzlerce/binlerce kişiyi bekletebilme ihtimalinizden dolayı bu yazıyı okumadığınızı ve testleri de yapmadığınızı düşüneceğimden yukarıdaki mesajı bana DM’den yazmazsanız e-konferansa almayabilirim.

Son olarak; bu e-konferansı siz ne kadar ciddiye alırsanız öğrencileriniz de o kadar ciddiye alır. Önceden öğrencilerin hazırlık yapmaları, uzay hakkında okuma yapmaları konferans için merak uyandırıp, e-konferansı gayet verimli bir şekilde geçirmenize ve sonrasında bolca tartışmalar yapmanıza sebep olacaktır. YouTube sayfamda uzayla ilgili birçok videom var, öğrencileriniz onlara da bakabilirler. Özellikle hazırlık yapan okulların öğrenci ve öğretmenlerinden sonrasında çok güzel geri dönüşler alıyorum. Bunu değerlendirmenizi umuyorum.

Teşekkürler, e-konferansta görüşmek üzere.