Print Friendly, PDF & Email

e-konferans Sıkça Sorulan Sorular

e-konferans organizasyonunu kim yapıyor?

E-konferans tarih ve teyit işlemlerini ben yapıyorum. Özellikle hızlı haberleşme için artık SADECE Instagram DM veya Twitter DM kullanıyorum, lütfen sadece buralardan benimle iletişime geçiniz. Lütfen mail göndermeyiniz, onbinlerce mail birikti, mail kutumda cumhuriyeti ilan ettim, kendi hallerine takılıyorlar, hiçbir maile artık cevap veremiyorum. 🙂

e-konferanslar ücretli mi?

* Toplu e-konferanslarım ücretsizdir ancak okulunuza yaptığım e-konferans karşılığı TEMA Vakfı’ndan birkaç fidan dikilmesini rica ediyorum (ücretsiz olan emaille sertifika teslimat şeklini seçebilirsiniz).
* Tek başına e-konferans yapmak için bağlanmak isteyen okullar yine bana Instagram/Twitter DM’den direkt yazabilirler ya da Kirpi Ajans (Ebru Özbiliş, Tel: 0532 340 4660)’a ulaşabilirler. Bu e-konferanslar tek okul bağlantısı olduğundan öğrencilerden çok sayıda soru alma ve direkt tartışma imkanı oluyor.

Bu e-konferanslar yıllardır yapıldığından dolayı bugüne kadar yüzlerce kez basına yansımıştır. Google’dan adımı aratınca da konferansların içeriği ve öğrencilere olumlu etkisini görebilirsiniz. https://www.google.com/search?q=umut+yildiz+nasa+ekonferans

e-konferanslar kimlere veriliyor?

Hedef kitlesi üniversite, lise, ortaokul ve ilkokullardır. Toplu e-konferanslarda aynı okul türünden 23 okulu aynı anda bağlatarak e-konferanslar gerçekleştiriliyor (yani genelde üniversiteler ve/veya liseler ya da ortaokullar ve/veya ilkokullar beraber birleştiriliyor).

e-konferanslar ne kadar sürüyor?

e-konferanslar genelde soru-cevap ile beraber 1 ile 1.5 saat civarı sürmektedir. Lise ve ortaokul e-konferanslarında, eğer bir başka bilim insani daha ile beraber sunum yaparsak bu süre 2 saate kadar çıkabilir (1 saat sunumlar, 1 saat soru-cevap), ama bunu zaten önceden planlarız.

En uygun zaman nasıl bulunuyor?

Birçok okul birleştirilerek yapıldığından, herkese uyan ortak tarihi tespit ediyorum, ya da daha önceden tarihi belli olan bir programdan boş yer varsa sizin okulunuza teklif ediyorum. Türkiye’nin, Los Angeles ile -10 saat zaman farkı olduğundan, e-konferanslar için en uygun saatler genelde sabah 9:00 ya da 10:00 (TR saati ile) oluyor.

Duyuruyu nasıl yapacağız?

e-konferans tarihi belirlendikten sonra duyuru afişini hazırlarken buradaki eski afişlerden ilham alabilirsiniz (afişleri görmek herhangi bir tarihteki etkinliğin üzerine tıklamanız yeterlidir).

e-konferanslarda hangi altyapı kullanılıyor?

e-konferanslarda Google Meet kullanılıyor (ücretini ben ödüyorum, sizin herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yok). Bu programda eşzamanlı bağlantı limiti toplam 25 olduğundan maksimum 23 okul ile aynı anda bağlanabiliyoruz.

e-konferanslar için neler gerekiyor?

Öncelikle hızlı internet! Özellikle kablolu interneti kullanmanızı tavsiye ediyorum. Teknik olarak 1 projeksiyon ekranı ve webcamı olan 1 bilgisayar gerekiyor. Sunum sırasında bilgisayarın kamerası öğrencilere dönük olmalıdır. Onlara sorular sorup, ellerini kaldırmalarını istediğimden öğrencileri benim de görmem gerekiyor.

Lütfen e-konferanslarda bütün salonu gören bir fotoğraf çekip bana gönderiniz, ben de böylece konferans albümüme ekleyebilirim.

Eh artık, bütün sorularınızı cevapladığıma göre, okulunuza e-konferans başvurusu için aşağıdaki formu doldurunuz ve bana Instagram/Twitter DM’den haber veriniz.

e-Konferans Başvuru Formu

Gelecek e-Konferans Programı