Print Friendly, PDF & Email

Bio

Click to access my professional CV

Dr Yildiz is working at the Spectrum Engineering group of Communication Architectures and Research section of NASA’s Jet Propulsion Laboratory (JPL), California Institute of Technology. He received his Bachelors degree from the University of Ankara, Masters degree from the Kapteyn Astronomical Institute (University of Groningen) and his PhD from the Leiden Observatory (Leiden University) on the field of Molecular Astrophysics. He contributed to the teams for many years, where the discovery of water and oxygen molecules in star forming regions using the Herschel Space Observatory took place. His research interests are on deep space telecommunications, star formation, and data mining.

NASA Profile Interview

Dr Yildiz, NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory (JPL)’de derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışmaktadır. Ankara Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde lisansını, Hollanda’da Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisansını ve Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde de Molekül Astrofiziği alanında doktorasını tamamladı. Herschel Uzay Teleskobunu kullanarak yıldız oluşum bölgelerinde su ve oksijen moleküllerinin keşfini yapan takımda yer aldı. Çalışma konuları arasında derin uzay iletişimi, yıldız oluşumu ve büyük veri analizi ile bilgi madenciliği gelir.

————————————————————–

BASIN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ NOT: Lütfen beni tanıtan haberlerde çok eski haberlere atıfta bulunmayınız. Özellikle belki 100 kere tekzip ettim ama sürekli 2013’deki bir ajans haberinde kullanılan “NASA’daki 4 Türkten biri Ordulu” diye bir haber başlığı kullanılıyor. Böyle bir şey söylemedim ama üzerime yapıştı. Bıktım! NASA’da kaç Türk var bilmiyorum, İstanbul’da doğdum, ailem Ordu’da yaşıyor. Yanlış olduğundan, içinde bu beyan geçen hiçbir haberi veya etkinliği paylaşmıyorum. Emek harcayıp yapılan röportajlar veya etkinlikler boşa gitmesin. Bu dikkat edilmediğinde paylaşım yapmam hatta öncesinde etkinliğinizi iptal edebilirim. Bu söylemden ne kadar bıktığımı siz buradan tahmin ediniz. ?

Bunun yanında Google’da aramalarda eski de olsa bazı popüler sitelerdeki çok eski portre fotoğraflarım önde çıkabiliyor. Lütfen çok eski fotoğraflarımı kullanmayınız, 30 kg vermek için bayağı emek sarfettim, emeğe saygı ?

Röportajlar Resim1 Resim2